Buzás Julianna üzente 14 éve
Hideg és melegfrontok váltják egymást a fejünk fölött. Ki erre, ki arra érzékeny, de valamilyen formában mindenki szenved. Megelőzni ugyan nem lehet a hatásukat, de készülni lehet rá.
Ingerlékenység, fáradékonyság, figyelemzavar, fejfájás. Ezekkel a tünetekkel szinte kivétel nélkül mindenki szembesül a frontátvonulások hatására. A szervezetet ugyanis jócskán megterhelik az időjárás változásait előidéző nagy kiterjedésű, különböző fizikai tulajdonságú légtömegek cserélődései. A melegfront érkezését már előre jelzi a szervezet. Ilyenkor emelkedik a hőmérséklet, nő a páratartalom és csökken a légnyomás. Emiatt pedig csökken a vérnyomás, és a pulzusszám emelkedik. A hidegfront hatását viszont már csak akkor lehet észrevenni, ha megérkezett a hűvös levegő. A hőmérséklet és páratartalom zuhanása, valamint a növekvő légnyomás ízületi fájdalmakat, érrendszeri panaszokat idézhet elő. Az, hogy ki milyen módon reagál, egyénenként változik. Vannak, akik csak az egyikre érzékenyek, ám a szerencsétlenebbek a hideg és meleg fronthatást is megérzik.
A fiatalabb, strapabíróbb szervezetet kevésbé veszik igénybe a frontátvonulások, mint az időseket, a krónikus betegséggel küzdőket, és azokat, akik egyszerűen érzékenyebbek erre az átlagnál. Esetükben kirívó panaszok is felléphetnek. Például anyagcsere vagy légzészavarok, sőt migrénes fejfájás is előfordulhat. Amennyiben pedig a tünetek már-már elviselhetetlenek, tanácsos orvoshoz fordulni, és enyhítésükre a megfelelő készítményt közösen megtalálni.
Megelőzni egyébként sem lehet a fronthatásokat, csak felkészülni lehet rá, az érzékenyeknek ezért ajánlatos figyelni az orvosmeteorológiai jelentéseket.
A frontérzékenység csökkentésére mégis csak a kiegyensúlyozott életmód a legjobb módszer.
A megfelelő táplálkozás stabilizálja a szervezetet, így az könnyebben alkalmazkodik a környezeti változásokhoz.
Hidegfrontra érzékenyek számára a B1, D és az E-vitamin, a kalcium és a magnézium bevitel növelése, valamint húsok, húskészítmények, sajt, tojás fogyasztása ajánlott.
A melegfrontra érzékenyeknek a megszokottnál több A, B2 és C- vitamin, a kalcium, a foszfor, szódabikarbóna, valamint a zöldség és gyümölcsfélék lehetnek kedvező hatással.
Ugyanakkor az is sokat számít, ha megbarátkozik az ember a szélsőséges időjárással. Vagyis nem zárkózik be a meleg szobába, hanem 20-30 perces sétával hozzászoktatja magát a hűvösebb időhöz.
Buzás Julianna üzente 14 éve
Harmincfokos hőség, aztán tízfokos lehűlés, trópusi monszun és jégeső-közhelyszámba megy: változik az éghajlatunk. És persze hasogat a fej, fáj a derék, idegesek vagy épp levertek vagyunk, az időjárási frontokat mindenki megérzi. De vajon miért alakulnak ki ezek a kellemetlen tünetek, és hogyan szabadulhatunk meg tőlük-erről beszél Darányi Mariann orvosmeteorológus.
Tudni kell, hogy az embereket három csoportba-frontérzékenyek, frontbetegek és frontreagálók-szokták sorolni. Az utolsó csoportba tartozók a szerencsések, mert az ő szervezetük az időjárás változásokra nem, vagy csak alig reagál.
A frontérzékenyeknél a frontátvonulás előtt, alatt vagy után jelentkeznek a tünetek, elsősorban fejfájás, tompaság, hangulatváltozás.
A harmadik csoport a legsúlyosabb, a frontbetegek, akiknek van valamilyen krónikus betegségük, például asztmások, szív és érrendszeri betegek. Nekik az alapbetegségük a különböző fronthatásokra felerősödik, komoly nehézségeik, fájdalmaik lehetnek.
A testünk elsősorban a nyomásváltozásra, hőmérsékletre, légnedvességre és a szélre reagál. A változásokkal a szervezet a belső egyensúlyt próbálja fenntartani, ennek olyan különböző hatásai vannak, amelyek az érzékenyebbek számára fájdalommal járnak.
Az időjárás változásait a szervezet vegetatív idegrendszere próbálja kompenzálni. Amikor például hidegfronti hatás van, a szervezet PH-ja lúgos irányba tolódik el, ez több folyadékot eredményez a testben, így nagyobb nyomás lesz a folyadékban amúgy is bővelkedő ízületekben. A feszülő folyadék pedig ízületi fájdalmat okoz. A kutatások szerint elsősorban a kémhatás az, ami meghatározó, de párhuzamosan az idegrendszer is változik a fronthatás alatt. A front minőségétől és erősségétől függően a paraszimpatikus vagy a szimpatikus idegrendszer is reagál.
Ez gyakorlatban az energiaraktározást, vagy a szervezetben lévő energiakészletek gyors elégetését jelentheti. Ezek a változások alapvetően a keringésre hatnak, okozhatnak fejfájást, tompaságot, koncentrálóképesség csökkenését.
Ugyanarra a hidegfrontra elképesztő, hogy mindenki másképp reagál.
Igen, ez függ az egyén állapotától, korábbi sérüléseitől, az életvitelétől, és hogy örökölte-e az érzékenységre való hajlamot. Ha kipihentek vagyunk, kezeljük a stresszt, egészségesen táplálkozunk, akkor általában meg sem érezzük a frontátvonulást, míg más ugyanabban az időszakban ideges, rossz közérzete van.
Mi a megterhelőbb a szervezetnek, a nagy hideg vagy a nagy meleg?
Egyéntől függ, de a nagy meleggel a szervezet nehezebben tud mit kezdeni. Testünk inkább tud hőt termelni, mint leadni.
Általában elmondhatjuk, hogy a sűrű és nagy változások megterhelőbbek a szervezetnek.
Buzás Julianna üzente 14 éve
A kezdeti, labilis melegfronti hatást pénteken gyenge hidegfront jellegű változás követi. A fejfájáson, rossz közérzeten kívül esetenként vérnyomás ingadozás is jelentkezhet, olykor a fertőzésekkel szembeni ellenálló képességünk is gyengül.
A norvég idegorvos és meteorológus , Lindholm úgy véli, a stressz, az idegesség és a vegetatív idegrendszer folyamatos túlterhelése miatt a szervezet nem képes kellően feldolgozni az időjárás hatásait.
A legnagyobb terhet ilyenkor a vegetatív idegrendszer viseli, az, amely az akaratlagosan nem irányítható testfunkciókért ( ilyen a vérkeringés, anyagcsere, emésztés, légzés, stb. ) felelős.
Másrészt normál esetben az időjárás a napsugárzástól, a hőmérséklettől, a levegő nedvességtartalmától, a széltől, stb. függ. Ezeket a természetes tényezőket manapság tartósan befolyásolják egyéb faktorok: a rendkívül mérgező ipari, fűtő és autó kipufogógázok.
Buzás Julianna üzente 14 éve
A változékony időjárás nemcsak a betegeket és időseket, hanem az egészségeseket is megviselheti. A légköri nedvesség gyakori ingadozása is fokozott terhelést jelent.
Buzás Julianna üzente 14 éve
A melegfrontra érzékenyek érezhetik meg a légköri változásokat, mert a magasabb rétegekben melegedés történt. A szervezet savasabbá válik, a fertőzésekkel szembeni ellenálló képességünk kissé gyengül. A gyulladásos panaszok száma fokozódhat.
A hagyományos medicina és a természetgyógyászat gyakran ellentmond egymásnak, de a szervezet folyadékellátását mindkettő hangsúlyosan fontosnak tartja. Különösen nagy melegben, mert megnő a szervezet folyadékvesztesége.
A sejtek vízhiánya kövérséget és betegséget eredményez. Csak ha újra megfelelő mennyiségű víz áramlik a sejtekhez, akkor kapcsol megint teljes sebességre a zsírégető anyagcsere.
Ekkor gyorsan megszűnnek a panaszok. Ennek az állapotnak a kulcsa a nátrium és a kálium közötti egyensúly. Ez a két ásványi anyag képezi az úgynevezett nátrium-kálium pumpát, amely eljuttatja a sejtekbe a tápanyagokat, és a sejthulladékot kijuttatja a sejtek közötti térbe.
Buzás Julianna üzente 14 éve
Kedves Mária!
Köszönöm az érdeklődésedet.
Örülök annak, hogy szívesen olvasod azt, amit írok.
Szép és egészséges napokat kívánok!
Julika
Buzás Julianna üzente 14 éve
A meleg miatt gyakran fejfájás, migrén, fáradékonyság jelentkezhet, ingadozhat a vérnyomás, nőhet a reakcióidő.
A hőség elsősorban a szív és érrendszeri betegek szervezetét terheli meg.
Egyre többen reagálnak a napsugárzásra allergiával. A becslések szerint a lakosság 20 %-a érintett. A bőrnek az ultraibolya sugarakra adott túlérzékenységi reakciójáról van szó, amelyet orvosi szóval fénydermatózisnak hívnak, de emlegetik Mallorca-akneként is.
A panaszok jelentkezhetnek néhány órával, de néhány nappal a napozás után is. Hólyagok, piros foltok, pattanások vagy duzzanatok alakulnak ki, amelyek égnek és viszketnek. A tünetek felléphetnek az arcon, a mellen, a hason, a háton, a lábon vagy a kézfejen, de az egész testen is, és kísérő tünetként felléphet fáradtság, fejfájás, rosszullét. Kiválthatja a tüneteket a bőrnek a napvédő szerekre, parfümökre, kozmetikumokra való túlérzékenysége is.
Buzás Julianna üzente 14 éve
A sokévi átlagnál magasabb hőmérséklet hatására az akarat és az értelmi egyensúly megbillenhet, egykedvűség, közömbösség, ingerlékenység is jelentkezhet. Az éjszaka sem enyhébb, nyugtalanul, éberen aludhatunk.
A bőr hárommillió verejtékmirigye gondoskodik arról, hogy napi félliternyi vízből , anyagcsere-végtermékekből és sóból álló verejték távozzon szervezetünkből. Ebben az értelemben a verejtékmirigyek egyfajta " harmadik vesének " számítanak.
A normális izzadás tehát kimondottan hasznos, természetes folyamat, amely különféle betegségektől véd minket: eltávolítja a salakanyagokat, így irányítva a test működését.
Az izzadás szoros kapcsolatban áll a bőrlégzéssel. Szabályozza a szervezet hőháztartását, vagyis ha meleg lesz, automatikusan többet izzadunk, így nagyobb a párolgás, ami lehűti a bőrt. Az izzadás olyan természetes savköpenyt képez a bőrön, amely megakadályozza a kórokozók behatolását.
Buzás Julianna üzente 14 éve
A kánikula fokozott megterhelést jelent.
A gyerekek általában érzékenyebbek a napra, mint a felnőttek. A három évnél fiatalabbak legföljebb napi pár percet töltsenek a napon, de a fejecskéjük sose legyen fedetlen. Csak a kora délelőtti időben engedjük őket a napra, délben semmiképp sem, és kenjük be őket megfelelő napozószerrel. Nyáron sokat a szabadban játszó nagyobb gyerekeket fokozatosan szoktassuk hozzá a naphoz, kezdetnek elegendő fél óra. Úszás előtt és után kenjük be őket, és ügyeljünk rá, hogy eleget igyanak. A legjobb innivalók a hígított gyümölcslevek, a citrommal és mézzel készült gyümölcsteák. A folyadékháztartás egyensúlyának fenntartásában fontosak nyáron a könnyű levesek is, amelyeket hidegen és melegen egyaránt fogyaszthatunk.
Buzás Julianna üzente 14 éve
Időjárási front nem lesz a következő napokban, de a kánikula megvisel bennünket. Fáradékonyság, szédülés, levertség léphet fel, csökken a koncentrálóképesség, ingadozhat a vérnyomás. Kerüljük a tartós napfényt, igyunk sok folyadékot!
A déli nap fénye nagyon erős, ezért kerüljük el. Aki már nyaral, fürdés után mindig gondosan törülközzön meg, különben a bőrén lévő vízcseppek nagyítóüvegként szolgálnak, és bőrelváltozásokat idézhetnek elő. Még úszás közben is leéghetünk, mert a víz a napsugarak 96%-át átereszti.
Hasonló a helyzet a felhőkkel: hiába borús az idő, a sugarak akár 60%-a is átjut, a homok és a világos felületek megsokszorozzák a hatást. Hasonlóképpen erősebb a nap hatása a magas hegyekben. 330 méterenként négy %-kal nő a sugárzás, 1500 méteres magasságban például 25%-kal intenzívebb, mint a tengerszinten.
Ezeket a veszélyforrásokat főként szabadságunk elején kell figyelembe vennünk.
Buzás Julianna üzente 15 éve
Tavasszal a változó időjárás megviseli immunrendszerünket. Lelkiállapotunk ingadozása, a fejfájások és szédülések mindenképpen a gyorsan átvonuló frontok számlájára írhatók. A legfontosabb teendőnk a megfelelő étkezés mellett, hogy minél több időt töltsünk a szabadban! Sok mozgásra, kocogásra, kerékpározásra vagy rendszeres sétára van szükségünk, hogy hozzászokjunk a hőmérsékleti változásokhoz. Ráadásul tavasszal a természetes napfényből származó D-vitamin is javítja a hangulatunkat.
Frontok, amiket megérez a szervezet
Enyhe, szép idő. magas légnyomás, hűvös front, száraz levegő, jelentős éjszakai lehűlés. Frissíti és élénkíti a szervezetet, a vérnyomást enyhén emeli.
Kánikula: napos, meleg, száraz idő, csökkenő légnyomással. A hegyvidékek felől száraz meleg szél érkezik, mely kedvez a fejfájásnak és a migrénnek, a szív és a keringési zavaroknak.
Közelgő erőteljes időjárás-változás: főként nedves, meleg levegő, csökkenő légnyomás, felhősödés. Különösen megterhelő időjárás, komoly keringési problémákat okoz, és növeli a szívinfarktus veszélyét.
Azonnali időjárás változás: alacsony légnyomású front nedves, hideg légáramlatokkal, esővel vagy viharral, növeli a fájdalomra való érzékenységet, különösen reumásoknál.
A melegfront hatása
-rossz közérzet
-fejfájás
-vérnyomás növekedése
-vércukorszínt emelkedése
-étvágytalanság
-puffadás
-fáradékonyság, álmosság
Melegfront esetén a szervezet több káliumot veszít, aminek pótlása fontos lehet.
Káliumtartalmú élelmiszerek: búza, rozsliszt, burgonya, karalábé ,karfiol, mazsola, olajos magvak, paradicsom, hal.
Melegfrontérzékenyeknek főleg B2-, C-, K.vitaminok szedése ajánlható, melynek fő természetes forrásai: a tej, a tejtermékek, a joghurt, a kefir, a savanyú káposzta, a citrom, a kivi, a csipkebogyó.
A hidegfront hatása
-reflexek lassulása
-fáradtság, szédülés
-fejfájás, hányinger
-vérnyomás csökkenése
-epe, vese, gyomor görcsök
-allergiás, asztmás rohamok
-vércukorszint csökkenése
-szövetek vizesedése
-ingerlékenység
A hidegfrontra érzékenyeknek segíthet a B1, a D,és az E-vitamin fogyasztása, melyeket élesztőben, a halban, és a tojásban találunk elsősorban. Fontos a napi, legalább 2 liter folyadékbevitel. Gyógyteák, pl. citromfű, menta, csipkebogyó.